0 4 min 5 miesięcy

Długi i brak oszczędności to najgorsze połączenie, które niestety dotyczy milionów Polaków. Do tego dochodzą ciągle rosnące ceny, nieprzewidziane wydatki i niestabilna pozycja w pracy. Te wszystkie sytuacje zmuszają do podejmowania drastycznych kroków, jakimi najczęściej są wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe względem instytucji i firm pożyczkowych. Często pomocna i łatwa w spłacie chwilówka może z początku uratować niejednej osobie życie, polepszyć jej sytuację finansową i ograniczyć stres związany z brakiem pieniędzy. Jednak posiadanie pieniędzy potrafi być uzależniające, wtedy chce się od życia coraz więcej, a na to potrzebne są dodatkowe środki, więc zaciąga się kolejną pożyczkę i jeszcze jedną. W pewnym momencie brakuje pieniędzy na ich spłatę, więc bierze się jeszcze jedną i doprowadza się do, tak dużego zadłużenia, że nie ma się pojęcia co robić dalej, jak powstrzymać narastające zadłużenia i jak wyjść z długów. Na szczęście to nie jest takie trudne, kiedy podejmiesz odpowiednie i radykalne kroki.

Działaj mądrze

Wiele osób zastanawia się jak wyjść z długów chwilówek, które miały być jedynie drobną pomocą, a okazały się poważnym problemem finansowym. Tu nie ma miejsca na nieprzemyślane i powolne działanie. Jeśli chcesz osiągnąć stałe rezultaty i uwolnić się od zadłużenia już teraz musisz opracować plan postępowania. Zastanów się co doprowadziło do zadłużenia, czy były to poważne problemy finansowe, czy nie rozsądne wydawanie pieniędzy? Zmień poglądy na kwestie finansowe i wyjdź z pętli zadłużenia. Bez tego nie będziesz w stanie ruszyć dalej, musisz przestać szukać rozwiązania swoich problemów finansowych w zaciąganiu kolejnych chwilówek. Kolejnym krokiem ku wolności od długów, jest redukcja kosztów życia i znalezienie dodatkowego źródła dochodów – może to być praca weekendowa lub wieczorowa. Wygenerowane pieniądze pomogą Ci regularnie spłacać długi. Jeśli już masz dodatkową gotówkę, nie wahaj się jej użyć. Spłacaj jak największą ilość zobowiązań – pamiętać czas to pieniądz. Bardzo ważny jest również stały kontakt z wierzycielem, który bardzo często ułatwi Ci proces spłaty jeśli tylko ustalisz z nim dogodne warunki.

Dbaj o swoje dane

Każdy, nie tylko dłużnik powinien dbać o swoje dane osobowe, które w niewłaściwych rękach mogą doprowadzić do dużych strat finansowych. Jednym z przypadków takich naruszeń jest oszustwo na OLX, gdzie przez nieuwagę wiele osób straciło swoje pieniądze, podając 6-cyfrowy kod BLIK, za pomocą którego dokonuje się szybkich płatności.